Kouzelný cirkus – Eliška Purmová (8 let)

Viktorka dnes pospíchala ze školy domů, protože měla jít odpoledne s rodiči do cirkusu. Moc se těšila a představovala si jaké to bude. Vzala si na sebe fialové šaty s bílou mašlí a bílou kabelkou, protože byl červen a bylo teplo. Cirkus začíná v 18 hodin. Viktorka s rodiči dorazila 30 minut před začátkem, aby si stihli najít svá místa. Koupili si velký popcorn a limonádu. O pár minut později začal program. Viktorka viděla představení klauna, cvičených psů, provazochodkyně, slona, žonglérů a velbloudů. Nejvíce se jí však líbila krasojezdkyně na bílém koni. Bylo to tak krásné, škoda, že už bylo představení u konce. Všichni se tlačili ven a v tom Viktorce upadl popcorn na zem a rozsypal se. Viktorka ho začala sbírat a nevšimla si, že její rodiče odešli. Hledala je a zjistila, že je cirkus zavřený a zůstala tam úplně sama. Holčička se rozbrečela.

Najednou začala hrát hudba a rozsvítila se manéž. Přiběhla všechna zvířátka, která před chvílí vystupovala a začala sama trénovat svá vystoupení. Z ničeho nic se všichni rozestoupili a do cirkusu vběhla krásná bílá klisna s pramínkem růžové hřívy. Byla to ta, na které jezdila krasojezdkyně. Kobylka přiběhla až k Viktorce a začala do ní strkat hlavou, aby přestala plakat. Viktorka koníka pohladila a otřela si poslední slzy. Klisna na dívku promluvila lidskou řečí a řekla, že se jmenuje Elis, že se nemusí bát, a že jí pomůže rodiče najít. Elis zavedla holčičku do manéže, kde si hrála se všemi zvířátky. Zvířátka mluvila lidskou řečí a Viktorka jim vše rozuměla. Díky tomu se Viktorce nálada zlepšila a už nebyla smutná. Po chvilce k ní Elis přistoupila a sklonila se, aby na ni mohla Viktorka pohodlně nasednou. Elis jezdila s Viktorkou po manéži a ta si připadala jako ta krásná krasojezdkyně, kterou viděla vystupovat.

Najednou kobylka vyběhla ze stanu cirkusu a odvezla Viktorku k zoufalým rodičům, kteří už svoji dceru hledali. Rodiče se k Viktorce a Elis rozeběhli, sundali jí z koně a dlouho jí objímali a brečeli štěstím, že se našli, a že se Viktorce nic nestalo. Viktorka koníka pohladila, poděkovala za pomoc a rozloučila se s ním. Po cestě domů se ještě několikrát ohlédla a Elis zamávala, ta na oplátku zařehtala.

V posteli Viktorka vyprávěla celý příběh rodičům a potom únavou usnula. Zdál se jí sen, jak si s Elis hraje a jezdí na ní po lese a rozkvetlé louce.