Letní škola pro pedagogy 2025
Děkujeme, že jste si i letos vybrali s námi strávit čas v rámci Letní školy pro pedagogy. Doufáme, že si z naší nabídky vyberete a budete odcházet spokojení. Letní škola je určena pedagogům ze základních a mateřských škol z území ORP Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.
TERMÍN – Letní škola pro pedagogy se koná v termínu 19. – 22. 8. 2025
Přihlašovat se můžete do 30.6.2025. Minimální počet přihlášených na každý seminář je 10 osob (výjimkou je seminář Hlasová výchova). V případě menšího zájmu si vyhrazujeme právo seminář zrušit. Link pro přihlášení ZDE
MÍSTA KONÁNÍ – Semináře se budou konat v prostorách zámku v Brandýse nad Labem (Plantáž 402/8) a Gymnázia J. S. Machara (Královická 668). Místa konání jsou uvedena u jednotlivých seminářů.
CENA – pro pedagogy ze škol území ORP Brandýs nad Labem – Stará Boleslav jsou v rámci MAP IV semináře ZDARMA
STRAVA – během Letní školy pro Vás zajistíme občerstvení – nápoje (voda, káva, čaj) a lehké občerstvení (koláče a obložené houstičky). V době oběda pro Vás budou k dispozici obložené francouzské bagety (kuřecí maso/šunka/sýr/caprese aj.) každý den Letní školy.
Příspěvek na občerstvení je sejný jako minulý rok 250,- Kč/při výběru celodenního semináře, 150,- Kč/v případě výběru půldenního semináře. Úhrada proběhne na základě vystavené faktury. Fakturu Vám zašleme automaticky po Vašem přihlášení na adresu školy. (Preferujete-li zaslání faktury na jinou adresu, uveďte ji do poznámky. Bude-li za Vás hradit stravu škola, uveďte to také do poznámky). Upozornění – bohužel nejsme schopni vyhovět případným dietním omezením. Děkujeme za pochopení.
PARKOVÁNÍ – parkovat lze v okolí zámku v ulicích Plantáž a Na Celné – obě ulice jsou však zpoplatněny (ostatně jako většina ulic v Brandýse nad Labem), v blízkosti Gymnázia je možné parkovat v ulicích Královická, Husova, Fakultní, Jiskrova, J. V. Práška a Josefa Kožíška. V některých z ulic lze parkovat bezplatně, každopádně se ujistěte o situaci dle aktuálního dopravního značení.
Dobročinný obchod DOBROMYSL – jako v předchozích letech je možné přinést dary pro obchůdek Dobromysl (oblečení, šperky, knihy….) – https://obchod-dobromysl.cz/, https://www.facebook.com/obchodDOBROMYSL – odevzdat je můžete organizátorkám LŠ.
PROGRAM/LEKTOŘI/ANOTACE – ke stažení – Letní škola program_LŠ 2025
19.8.2025
ZÁMEK
9-12 hod – PhDr. Monika Puškinová – Aktuality v legislativě (max. 25 osob), Aktuální právní úprava činnosti školy pro školní rok 2025/2026 ve vzdělávání, v pracovněprávních vztazích, ve vztazích upravených občanským zákoníkem, ve zpracování osobních údajů a řešení konkrétních dotazů účastníků.
13-16 hod – Mgr. Ondřej Svoboda – AI pro ředitele – AI jako virtuální asistent, pravá ruka a pomocník ředitele/manažera na konkrétních příkladech z praxe. Ukážeme si vychytávky, jak šetřit čas i síly. A jak držet krok s dobou.
GYMNÁZIUM
9-12 hod – prof. PhDr. Eva Jenčková, CSc. – Pohybové hry s hudbou – Program nabídne metodickou inspirací k využiti pohybových her v hudební výchově, představí různé druhy pohybů v zážitkové, poznávací a relaxační prací s dětmi. Výchozím repertoárem budou říkadla, hádanky, veselé popěvky a písníčky pro děti s pestrou tematikou ve spojení se zpěvem, nástrojovou hrou a různými druhy pohybu včetně tanečních a soutěživých her. Tematicky repertoár bude spojen s využitím logopedicky zaměřených příkladů pro rozvoj dětské řeči a s využitím her k rozvoji celkové koordinace a jemné motoriky.
9-13 hod – PhDr. Monika Kadrnožková, PhD. – Diferenciace v heterogenní třídě – Workshop je zaměřen na rozvoj dovedností při práci v heterogenní třídě. Společně si vyzkoušíme různé učební strategie, organizační formy výuky a metody, které podporují individuální potřeby žáků s ohledem na jejich znevýhodnění (ale i žáků intaktních). Důraz bude kladen na práci s gradovanými úlohami, kotvícími úkoly a efektivní diferenciaci výuky. Součástí programu bude také podpora třídního klimatu, otevřeného naslouchání a regulace učení pro žáky se znevýhodněním, včetně příkladů využití kompenzačních pomůcek a modifikace výukových strategií. Cílem je společně si připomenout a ukotvit různé metody pro výuku žáků v heterogenní třídě. Workshop nabídne prostor pro sdílení zkušeností a reflexi různých přístupů k práci s heterogenním kolektivem.
13-16 hod – Mgr. Jan Helis – Toříme se dřevem (max. 20 osob) – Seminář pro pedagogy je pořádán v rámci rozvoje polytechnické výchovy dětí. Krátká teoretická část semináře je věnovaná teorii práce se dřevem. Během praktické části si všichni vyzkouší práci s dřevěnými polotovary a sestaví si několik dřevěných výrobků.
13-16 hod – Bc. Edita Vaníčková Makosová – Dobré knihy dětem: současná literatura pro děti a mládež a její použití ve výuce – Seminář o současné oceňované literatuře, inspiračních zdrojích pro práci s knihou ve výuce a workshop aktivit a postupů práce s knihou.
13-16 hod – Mgr. Jana Havlíková – Moderní technologie ve výuce (max. 12/14 pedagogů) – 1. Robotické pomůcky ve výuce informatiky i v ostatních předmětech – zaměřeno na 2. stupeň ZŠ, gymnázia a střední školy. Přijďte si vyzkoušet Lego Spike Prime, micro:bit, SAM Labs, //code.Node, VEX® IQ, Sphero případně jiné roboty s přesahem 1./2.stupeň. Na semináři si vybranou pomůcku vyzkoušíte, zorientujete se v jejím programovacím prostředí. Budeme rádi za vzájemné sdílení vašich zkušenosti z využití ve výuce. 2. Technologie pro přírodovědné předměty. Máte je, ale ještě je plně nevyužíváte? Nemáte je, ale uvažujete o jejich pořízení. Přijďte vyzkoušet širokou škálu pomůcek, které využijete v přírodopisu, fyzice, chemii, zeměpisu. Během 90 minut si pomůcky představíme a práci si v krátkých aktivitách sami vyzkoušíte. Jaké technologie to jsou? Bezdrátová čidla pro měření různých veličin pro Fy, Ch, Bi i Z včetně přenosné meteorologické stanice, termokamery, komponenty Horizon Energy Box i s vodíkovým autíčkem, digitální mikroskopy. Vaše zkušenosti a náměty jsou vítány.
***
20.8.2025
ZÁMEK
7.45-8.45 – David Zahradník – Jóga smíchu – Jóga smíchu je unikátní koncept, ve kterém se každý dokáže smát bez důvodu, tedy bez použití vtipu, komedie nebo humoru. Je založený na vědecky ověřeném faktu, že naše tělo nedokáže rozlišit mezi předstíraným a skutečným smíchem, pokud k tomu přistupujeme dobrovolně. Pozitivní účinky a přínosy smíchu jsou shodné. Smích pak vyvoláváme pomocí speciálních technik neboli „smíchocviků“, které jsou založené na skupinové dynamice, očním kontaktu a dětské hravosti, což po chvilce vede ke skutečnému spontánnímu a nakažlivému smíchu.
9-16 hod – PhDr. Petra Vallin, Ph.D. – Zavádění formativního hodnocení (max. 30 osob) – Inovace výukových metod vyžaduje také obvykle zásadní změnu našeho přístupu k hodnocení žáků. Cílem první části je představit, co formativní hodnocení znamená, jak se odlišuje od hodnocení sumativního a jakých podob může ve třídě nabývat. Budeme také diskutovat, jak učitel pozná, že formativní hodnocení již uplatňuje, aniž by tento pojem používal. Představíme si cíle formativního hodnocení a jeho hlavní principy, kterým se budeme postupně věnovat v rámci semináře. Procvičíme si popisnou zpětnou vazbu a vyzkoušíme si formulovat sady kritérií. Účastníci si ze semináře odnesou celou řadu konkrétních metod a technik, které mohou ihned využít ve své výuce.
GYMNÁZIUM
9-16 hod – Mgr. Irena Trojanová, Ph.D. – Jak připravit nový školní rok – Úspěšnost školního roku se odvíjí od jeho přípravy. Oblastí přípravy je velmi mnoho a je na vedení školy každou z nich velmi pečlivě přichystat. Ale na přípravu nemusíte být sami! Pomoc nabízí seminář s názvem Jak připravit nový školní rok. Na co se konkrétně zaměříme? Vyjdeme z analýzy školy, pro kterou využijeme kritéria České školní inspekce. Následně stanovíme cíle a plány v jednotlivých oblastech, včetně konkrétních nástrojů pro realizaci. A závěr bude patřit naplánování evaluace i řešení případných obtížných situací. Nedílnou součástí semináře je sdílení zkušeností mezi účastníky a získání materiálů okamžitě využitelných ve školní praxi.
9-16 hod – Mgr. Justina Danišová – Učíme se a hrajeme si venku – Zažijte, jak rozvíjet děti venku skrze hry, přírodniny, pohyb, smysly, tvoření rukama, bádání i žasnutí a zároveň pečovat o wellbeing svůj i dětí. Zažijete: – pomůcky se ven hodí, co si s dětmi vyrobit a co nekupovat, různé typy venkovních her a výzev (pohybové, uvolňující, koordinační, tvořivé…), – škálu venkovních metod (od kartiček, přes pracovní listy až po modely z přírodnin), – jak být venku v různých tématech/předmětech a navíc celoročně, – radost, sílu, efektivitu, pestrost a wellbeing, který nabízí učení a hraní venku. Odnesete si: – ukázky her na soustředění a odreagování, kterými je dobré začít pro uvolnění, – v praxi vyzkoušené aktivity do různých předmětů a témat, – ukázkové lekce a pracovní listy,- studijní materiály pro další rozvoj, – odkazy na další zdroje, weby, videa, pomůcky, doporučení na knihy a časopisy, – certifikát o absolvování semináře, – chuť a motivaci učit venku častěji.
9-12.30 hod – Bc. Dita Šimáčková, Zuzana Kopřivová – Letem světem jazykem a tajemství dechu – 2 témata v jednom –
Oromotorika a funkční dech v každodennosti se Zuzanou Kopřivovou (Jak každý jeden nádech ovlivňuje procesy v těle).
13-16 hod – Mgr. Hana Nádvorníková – Každé dítě je jiné, učitelka je pro všechny – Hlavním tématem je individualizace ve vzdělávání – jak co nejlépe poznat děti ve skupině, jak pro ně připravit program „na míru“, který jednotlivé děti bude rozvíjet podle jejich možností a zájmů. K čemu by mělo sloužit portfolio dítěte a jak je ve své práci efektivně využívat. Na praktickém příkladu si vyzkoušíme jednoduchý námět na práci s materiálem, který z těchto principů vychází.
***
21.8.2025
ZÁMEK
9-12 hod – Ing. Petra Schwarzová – Aktuality ve financování a ekonomice (max. 25 osob) – Aktuality ve financování a ekonomice pro vedení škol pro školní rok 2025/2026 a řešení konkrétních dotazů účastníků.
13-16 hod – Mgr. Petr Šolc – Workshop s etopedem
GYMNÁZIUM
9-12 hod NEBO 13-16 hod – MgA. Martina Kafková – Hlasová výchova pro pedagogy (max. 8 osob) – Vyučujete, mluvíte celý den a váš hlas se unavuje? Kurz je určen všem pedagogům, kteří chtějí svůj hlas posílit a pečovat o něj s lehkostí a radostí. Zaměříme se na praktické techniky pro správné používání dechu, intonace, artikulace, které vám pomohou udržet hlas v kondici i při celodenním náporu. Naučíte se, jak se vyhnout hlasovým problémům, jak hlasově odpočívat a jak z vašeho hlasu vytěžit maximum. Váš hlas by měl být jasný, silný a příjemný, a to i v těch nejnáročnějších chvílích. S SEBOU VLASTNÍ KARIMATKU.
***
22.8.2025
7.30-8.30 hod – Ranní Jóga – Studio Lumina, Ivana Olbrachta 392, Brandýs n. Lab.-St. Boleslav – max. 8 osob
ZÁMEK
9-14.30 – Mgr. Anna Šafářová – Asistent pedagoga jako plnohodnotný člen týmu – Workshop je určen asistentům pedagoga, kteří chtějí lépe porozumět své roli ve třídě a posílit svou profesní jistotu. Společně prodiskutujeme práva, povinnosti a kompetence asistentů, zaměříme se na budování vztahu s učitelem i se třídou a na to, jak být vnímán jako plnohodnotná součást pedagogického týmu. Prostřednictvím sdílení dobré praxe i řešení obtížných situací budeme hledat způsoby, jak zlepšit spolupráci a jak zvládat chvíle, kdy se asistent necítí ve své roli komfortně. Účastníci si odnesou větší jistotu ve své práci, jasnější představu o svých kompetencích a odvahu aktivně řešit situace, které jim nejsou příjemné. A možná také zjistí, že jejich místo ve škole – mezi učiteli i dětmi – je pevnější, než si mysleli.
GYMNÁZIUM
9–12 hod – Mgr. Mileta Hřebíková – Jak se správně protáhnout a posílit tělo – bez stresu a přetížení – Teoretická část: základní anatomie a fyziologie pohybového aparátu aneb jak naše tělo funguje, jak ho nepřetěžovat a co je při cvičení důležité. Praktická část: dýchání je základní pohybový stereotyp, který ovlivňuje naše tělo 24 hodin denně, i dechem můžeme posílit břicho, nácvik správného dýchání; protažení, strečink problémových svalových skupin; komplexní posilování od velmi jednoduchých cviků k těm náročnějším aneb zacvičit si může každý bez ohledu na jeho tělesnou kondici, věk a zkušenosti s pohybem.
9-15 hod – Ing. Michal Špitálník – AI pro pedagogy – pro začátečníky i pokročilé, vychytávky a aktivity na současných modelech ve verzi FREE, obsah bude tvořen ve spolupráci s účastníky, zodpovíme jakékoliv otázky, které budou směřovat pro praktickou výuku v rámci jakéhokoliv předmětu.
***
Přihlašovat se můžete do 30.6.2025. Minimální počet přihlášených na každý seminář je 10 osob (výjimkou je seminář Hlasová výchova). V případě menšího zájmu si vyhrazujeme právo seminář zrušit. Link pro přihlášení ZDE
Pro více informací volejte koordinátorky projektu Moniku Slifkovou a Karolinu Salačovou nebo Emilii Koťátkovou.